13 lipca br. w siedzibie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy odbyło się IV spotkanie zespołu ds. regulacji stanu prawnego gruntów warszawskich ROD, które poświęcone było omówieniu nowego wzoru wniosku o regulację stanu prawnego gruntów ROD, a także zaprezentowaniu form współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi.
Posiedzenie Zespołu otworzyła i prowadziła dyrektor Biura Prawnego Urzędu Miasta Maria Młotkowska, rozpoczynając od przedstawienia zagadnień, którym poświęcone będzie spotkanie. Oprócz dyrektor Młotkowskiej władze Miasta reprezentowali: wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak, dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej UM Adam Grzegrzółka oraz inspektor Biura Prawnego UM Tomasz Sałaciński. Ze strony OZM PZD w spotkaniu udział wzięły: Agnieszka Bąk – wiceprezes OZM PZD, Anna Kubuj – kierownik biura OZM PZD, Ewelina Świątek – radca prawny OZM PZD oraz Halina Kosicka – przewodnicząca tzw. Komisji Warszawskiej powołanej przez OZM PZD. W posiedzeniu udział wzięli także zaproszeni przez urząd miasta przedstawiciele stowarzyszeń ogrodowych, które wyłączyły się ze struktur PZD m. in. „Lotnisko”.
Na wstępie przyjęto protokół z poprzedniego spotkania zespołu. Następnie omówiono zgłoszone przez PZD uwagi do wniosku o wydanie decyzji z art. 76 ustawy o ROD przedstawionego na poprzednim posiedzeniu. Wniosek po korekcie uwzgledniającej zastrzeżenia PZD omówił dyrektor BGN Marcin Bajko, który powiedział, iż we wniosku nie będą już wymagane: uchwały w trybie art. 70 ustawy o ROD, odpisy z ksiąg wieczystych i KRS (wystarczą wydruki ze stron internetowych), wykazy działkowców i działek oraz obiektów budowlanych na działkach. Podtrzymano jednak wymaganie załączenia mapy sytuacyjno-wysokościowej terenu, na którym znajduje się ogród, ponieważ w opinii urzędu jest to niezbędne. Przy tej okazji radca prawny OZM PZD Ewelina Świątek zapytała, czy mapa będzie konieczna w każdym przypadku. Odpowiedź dyrektora Bajko niestety była twierdząca. Doprecyzowano także, iż za obowiązkiem przedstawienia syntetycznej historii prowadzenia ogrodu od początku jego powstania, kryje się wskazanie daty utworzenia ROD i podjęcia działalności, zmian powierzchni ogrodu, przerw w jego funkcjonowaniu itp.
Wiceprezes OZM PZD Agnieszka Bąk stwierdziła, iż OZM PZD odniesie się pisemnie do wymogu załączania map do wniosków z art. 76 i urząd zostanie o tym poinformowany.
Co więcej okazało się, iż władze Warszawy uważają, iż wszystkie do tej pory złożone wnioski z art. 76 ust o ROD powinny być ponownie złożone wraz z załącznikami według nowego wzoru. Spotkało się to ze zdziwieniem i niezadowoleniem strony OZM PZD. Wiceprezes OZM PZD Agnieszka Bąk, a także dyrektor biura OZM PZD Anna Kubuj stanowczo stwierdziły, iż w ich opinii nie ma potrzeby ponownego gromadzenia dokumentów i ich składania skoro zostało złożonych 77 wniosków dotyczących 102 ROD, które zostały już przesłane do Prezydenta Warszawy. Ponadto podkreślono, że nie złożenie wniosków według wzoru przygotowanego przez urzędników nie wstrzymuje procedury ich rozpatrzenia, z czym zresztą zgodziła się przewodnicząca Zespołu. Mimo, to dyrektor Marcin Bajko oraz prowadząca spotkanie dyrektor Maria Młotkowska podtrzymali swoje stanowisko, twierdząc, że złożenie wniosków od nowa jest potrzebne, aby wszystko odbyło się zgodnie z wymaganiami i żeby można było rozpocząć jednolitą procedurę dla wszystkich ogrodów i osiągnąć kompromis. Jednocześnie, co ciekawe, przedstawiciele Miasta stwierdzili, że OZM PZD powinien cofnąć zażalenia złożone do organów odwoławczych na przewlekłość rozpoznania już złożonych wniosków, ponieważ to przeciągnie jeszcze bardziej całą procedurę. Faktycznie jest to dobre rozwiązanie tyle, że dla Miasta, ponieważ wycofanie odwołań przez OZM PZD spowoduje konieczność złożenia wniosków jeszcze raz, czyli tak jak chce Miasto.
Wiele miejsca w trakcie spotkania zajęła dyskusja, w czasie której przedstawiciele wyodrębnionych z PZD stowarzyszeń ogrodowych zgłosili wniosek, aby władze Miasta zobowiązały PZD do przekazywania im dokumentów dotyczących powstania ich ogrodów. Pani Anna Chmielak, reprezentująca Stowarzyszenie Ogrodowe „Lotnisko” stwierdziła wręcz, że ustawa prawo o stowarzyszeniach zobowiązuje PZD do przekazywania takich dokumentów i pomocy wyłączonym ogrodom w ich pozyskiwaniu, a PZD tego nie robi. W tym miejscu należy zaznaczyć, że od momentu zakładania ROD, aż do roku 2014 w stosunku do Związku nie miała zastosowania wymieniona ustawa, która zresztą w żadnym artykule nie nakłada na PZD obowiązku pomagania innym wyłączonym ROD w zakresie pozyskiwania dokumentacji ROD. Jednakże należy podkreślić, że OZM PZD zgodnie z przepisami ustawy o ROD przekazuje wyodrębnionym ze struktur PZD ogrodom całą dokumentację ROD w jakiej jest posiadaniu. Niestety, faktycznie w przypadku niektórych ROD są to tylko kopie dokumentów założycielskich. W związku z powyższym zwrócono również uwagę przedstawicielom Miasta, iż nie można obciążać ogrodów koniecznością poszukiwania dokumentów archiwalnych, ponieważ to właśnie organ, jako ich autor powinien być w ich posiadaniu. Także, jeśli urzędowi potrzebne są te dokumenty, to przede wszystkim jego komórki same powinny zająć się ich poszukiwaniem. Kontrowersyjny wniosek o zobowiązanie PZD do udostępniania dokumentów stowarzyszeniom ogrodowym nie został wzięty pod uwagę. Dyrektor Maria Młotkowska poinformowała, że wszystkie sugestie odnośnie nowego wzoru wniosku zostaną rozpatrzone i odpowiedzi w tej kwestii zostaną przesłane do wnioskodawców.
Warte podkreślenia jest również, iż dyrektor Maria Młotkowska poruszyła kwestię odpłatności za użytkowanie terenu przez ogrody działkowe. Poinformowała, iż według opinii prawnych dokonanych przez prawników możliwe są dwie opcje – płatna i bezpłatna. Mimo wszystko jednak władze Warszawy skłaniają się ku bezpłatnemu użytkowaniu terenu przez stowarzyszenie ogrodowe. Co należy uznać, za krok uczyniony w kierunku działkowców.
Przedstawiciele Centrum Komunikacji Społecznej UM przedstawili prezentację multimedialną poświęconą formom współpracy władz miasta z organizacjami pozarządowymi. Omówiono sposoby ubiegania się o dotację na działalność organizacji pozarządowych, jak również formy współpracy pozafinansowej. Poruszono temat współpracy samorządu z mieszkańcami w formie inicjatywy lokalnej, która polega na zgłaszaniu przez mieszkańców dzielnic własnych pomysłów dotyczących rozwoju dzielnicy, w której zamieszkują, które później wspierane są przez miasto. Jako przykłady podano zrealizowane już projekty: „Otwarty Jazdów”, ścieżka edukacyjna w Parku Szczęśliwickim, pikniki rodzinne, a także ogrody edukacyjne dla dzieci. Powyższa inicjatywa została dobrze przyjęta przez uczestników spotkania.
Dzisiejsze spotkanie jest światełkiem w tunelu dla poprawy relacji władz miasta z działkowcami zrzeszonymi w PZD. Wprawdzie przygotowany wzór wniosku w trybie art. 76 ustawy o ROD, nadal stanowi narzucenie obligatoryjnego formularza, ale zakres jego załączników uwzględnia znaczną część naszych postulatów i daje nadzieję na wypracowanie kompromisu odnośnie składanych w przyszłości wniosków.
OMA/AK