Zawarta w Państwa stanowisku prośba do Prezydenta RP o skierowanie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego odczytywana jest przez całe środowisko działkowców, jako jawne działanie na szkodę ruchu działkowego.
Warszawa, 28.02.2014r.
Szanowny Pan
Ryszard Grobelny
Prezes Związku Miast Polskich
Szanowny Panie Prezesie,
Skierowany przez Związek Miast Polskich i podpisany przez Pana list do Prezydenta RP w sprawie nowej ustawy działkowej budzi ogromne zdziwienie i zaniepokojenie wszystkich działkowców. Nie zdążyliśmy jeszcze nacieszyć się z powstania nowej, dobrej dla nas ustawy i znowu rzucane są nam pod nogi kłody. Zawarta w Państwa stanowisku prośba do Prezydenta RP o skierowanie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego odczytywana jest przez całe środowisko działkowców, jako jawne działanie na szkodę ruchu działkowego. Intencje, które przyświecają Państwa stanowisku są dla działkowców nazbyt czytelne – liczy się tylko wartość gruntu, a nie funkcja, jaką ten grunt może spełniać dla dobra społeczeństwa. Nasze zdziwienie jest tym większe, że przecież osobiście wyrażał Pan poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych oraz zapewniał Pan działkowców o tym, że ogrody działkowe są miastom potrzebne.
Panie Prezesie,
Trudne do zrozumienia jest postępowanie Związku Miast Polskich, szczególnie, że występuje on ze stanowiskiem w sprawie ustawy działkowej już po jej uchwaleniu przez Sejm RP i podpisaniu jej przez Prezydenta RP. Co więcej, docierają do nas stanowiska władz wielu miast zrzeszonych w Związku Miast Polskich, iż treść listu wystosowanego do Prezydenta RP nie była konsultowana z samorządami terytorialnymi. Ponadto, zauważyć należy, że większość podnoszonych w treści listu obaw o nadmierne ograniczenie praw właścicielskich gmin w odniesieniu do terenów zajętych przez ogrody działkowe jest w ocenie wielu samorządów niezasadne. Świadczy o tym fakt, że zdecydowana większość zastrzeżeń skierowanych przez ZMP na etapie prac sejmowych i senackich, została w ostatecznym tekście ustawy z 13 grudnia 2013 roku uwzględniona.
Szanowny Panie Prezesie,
Wszyscy działkowcy uważają nową ustawę za dokument bardzo dobrze zabezpieczający ich interesy, a jednocześnie spełniający wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca 2012r. Chcemy z całą stanowczością podkreślić, że nie pozwolimy zmarnować wywalczonej z wielkim trudem ustawy, która jest najlepszym gwarantem dalszego istnienia ogrodów działkowych w Polsce, ale jednocześnie daje możliwość na ich udane współistnienie z miastami. Apelujemy o zaprzestanie szkodliwego dla PZD działania i ponowne przemyślenie słuszności decyzji o kierowaniu ustawy o ROD do Trybunału Konstytucyjnego.
Stanowisko przyjęte przez 56 uczestników szkolenia dla osób obsługujących walne zebrania sprawozdawcze w Okręgowym Zarządzie Mazowieckim PZD