Warszawa, 20 lutego 2014r.
Szanowny Pan
Jarosław Dąbrowski
Wiceprezydent
Miasta Stołecznego Warszawy
Pl. Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
Szanowny Panie Prezydencie,
Działkowcy z terenu Warszawy i okolic, podobnie jak wszyscy polscy działkowcy uważają za ogromny sukces powstanie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, która jest sukcesem demokracji, zabezpiecza interesy działkowców i jednocześnie spełnia postanowienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012r. Szybkie podpisanie ustawy przez Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego zostało przyjęte przez całą społeczność działkowców z ogromną radością i uczuciem ulgi po miesiącach niepokoju i walki o projekt obywatelski, który został poparty przez 924 tysiące obywateli.
Ciesząc się z powstania dobrego prawa dla działkowców, mamy jednocześnie pełną świadomość, iż w dalszym ciągu grunty w miastach – w tym także w Warszawie – zajmowane przez rodzinne ogrody działkowe, a raczej ich wartość, będą stale pożądane przez podmioty, które przedkładają różnego rodzaju inwestycje nad dobro społeczne. W ostatnim czasie, nie zważając na powstanie nowej ustawy, przeciwnicy ogrodów znów rozpoczynają starania, by otworzyć sobie drogę do likwidacji ogrodów i przejmowania gruntów przez nie zajmowanych. Przykładem tego jest stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych wystosowane 20 grudnia 2013 r. do Prezydenta RP, w którym sugeruje się Panu Prezydentowi skierowanie nowej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.
Panie Prezydencie,
Powstanie nowej ustawy jest bardzo ważne i cenne dla wielu rodzinnych ogrodów działkowych zlokalizowanych na terenie Warszawy, które od lat borykają się z problemem nieuregulowanego stanu prawnego gruntów, co jest wynikiem tzw. „dekretu Bieruta”. Nowa ustawa reguluje kwestie związane z likwidacją ROD w przypadku zgłoszenia roszczeń do gruntów, a dotychczas działkowcy nie mieli właściwie żadnej ochrony przy takiej likwidacji i nie mogli liczyć na jakąkolwiek pomoc.
W ostatnim czasie jednak do Okręgowego Zarządu Mazowieckiego Polskiego Związku Działkowców dotarło wystąpienie zrzeszenia „Dekretowiec” kierowane do Pani Premier Elżbiety Bieńkowskiej. W dokumencie tym zrzeszenie przedstawiło nieprawdziwe informacje dotyczące ogrodów działkowych znajdujących się w Warszawie oraz ich sytuacji prawnej. Zrzeszenie „Dekretowiec” twierdzi, iż większość ogrodów działkowych w Warszawie została utworzona na podstawie przepisów dekretu z dnia 25 czerwca 1946r. o ogródkach działkowych. Nie jest to prawdą, gdyż jeszcze w okresie przedwojennym istniały na terenie Warszawy ogrody działkowe, a po wtóre większość ogródków działkowych położonych na terenie Warszawy powstała w późniejszym terminie – w czasie gdy obowiązywała już ustawa z dnia 9 marca 1949r. o pracowniczych ogrodach działkowych.
Szanowny Panie Prezydencie,
Wejście w życie nowej ustawy dało nam działkowcom poczucie spokoju, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę z ogromu spraw wymagających uregulowania – szczególnie w odniesieniu do rodzinnych ogrodów działkowych na terenie stolicy. Liczymy na to, że władze Warszawy potraktują problem nieuregulowanej sytuacji prawnej ogrodów działkowych w Warszawie, jako ważną kwestię społeczną i spojrzą na nią szerzej – nie tylko z perspektywy czysto komercyjnej.
Jednocześnie chcielibyśmy uzyskać od przedstawicieli władz Warszawy jednoznaczne stanowisko w sprawie wystąpienia Związku Miast Polskich, który proponuje, aby skierować nową ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego. Czy władze Warszawy utożsamiają się z treścią listu Związku Miast Polskich do Prezydenta RP ?
Z wyrazami szacunku
Prezes OZM PZD
Tadeusz Szmit