Informacje, Informacje OZM, Ogrody Warszawskie - bieżące informacje, Sprawy działkowców, Z życia ROD

Walne zebranie w ROD „Bemowo II” w Warszawie

Walne zebranie w ROD „Bemowo II” w Warszawie

bemowo2Stosownie do postanowień statutu i regulaminu Polskiego Związku Działkowców (PZD), w dniu 21 kwietnia br. odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Rodzinnego Ogrodu Działkowego BEMOWO II, im. Jana Krystiana Urlicha w Warszawie, podsumowujące działalność Zarządu i społeczności ogrodu w 2011 r., w którym to ogród wkroczył w IV dekadę swojej działalności ukierunkowując ją na dalszy rozwój infrastruktury ogrodu, ułatwiającą działkowiczom i ich rodzinom aktywny wypoczynek.
Oprócz spraw formalnych, związanych z oceną funkcjonowania ogrodu w 2011 r.
i zamierzeniami na 2012 r., głównym tematem pytań i dyskusji była troska wyrażana przez społeczność ogrodu o dalsze jego funkcjonowanie, w związku z planowanym przez GDDKiA przebiegiem przez obecny teren ogrodu przedłużenia ul. gen. Maczka, do planowanej budowy odcinka trasy S7. Mamy nadzieję, że w tej kwestii dojdzie do rozsądnego kompromisu lokalizacji, aby nie zdewastować dotychczasowej infrastruktury ogrodu.
Niepokój i komentarze działkowców budzą również, podejmowane przez organa administracji państwowej próby podważenia pod względem prawnym, aktualnie obowiązującej ustawy z dnia 8 lipca 2005 roku o rodzinnych ogrodach działkowych (ROD). Dotyczy to kolejnych prób regulacji ustawowych, zmierzających do odebrania PZD i ROD prawa do samorządnego gospodarowania, zarówno w wymiarze całego związku jak też ograniczenia indywidualnych praw działkowców. Oceniamy, że niejednokrotnie nie jest to spowodowane złą wolą, lecz brakiem wiedzy u części polityków czy władz miejskich
o pożytecznej roli jaką odgrywają ROD, stworzone nakładem środków finansowych i pracy przez ich użytkowników, w zakresie podtrzymania kondycji zdrowotnej i aktywności życiowej lub zawodowej działkowców.
Społeczność ogrodu, to w większości emeryci. Dla części z nich ogród jest drugim domem
i miejscem kontaktów z innymi, a także nie do przecenienia są jego funkcje rekreacyjne. Pracując na działkach, nawet ludzie z kłopotami zdrowotnymi, nie są obecni
w przychodniach zdrowia i nie są petentami do opieki społecznej. Ogród jest też szkołą samorządności dla działkowców, gdzie w mniejszej skali mają swoje odbicie problemy ekonomiczne, wynikające z podwyżek cen energii czy usług, zmuszające zarząd ogrodu do poszukiwania sposobów zrównoważenia jego wydatków, bez drastycznego podnoszenia opłat.
Podczas zebrania solidarnie wyrażono intencje, że walory rekreacyjne ogrodów posadowionych w przestrzeni miejskiej Warszawy, która je wchłonęła wraz z rozbudową, powinny mieć pierwszeństwo nad partykularnymi interesami tych, którzy chcą zawładnąć terenami ogrodów działkowych, z przeznaczeniem na inne cele, nie bacząc na przyszłość. Stwierdzono, że ogrody działkowe są już obecnie instytucją na wskroś nowoczesną, uwzględniającą wymogi sanitarne i ochrony środowiska. Są jednocześnie oazami zieleni
i płucami miasta. Nie są zatem reliktem przeszłości, są przyszłością i mają przyszłość.
Nasuwa się zatem wniosek, czy aby właśnie obowiązująca ustawa o ROD z 8 lipca 2005 roku, która jest podważana w obecnym stanie prawnym, nie powinna być traktowana priorytetowo, jako jedna z „ustaw osłonowych” lub uzupełniających, w związku z planowanym ustawowym wydłużeniem wieku aktywności zawodowej Polaków, który wg zamierzeń rządu ma być wydłużony do 65-67 roku życia.
Stąd też z dużym zainteresowaniem wysłuchano wystąpienia Pani Prezes ZOM PZD Gryżyny Franke, uczestniczącej w zebraniu, o próbach ograniczenia praw działkowców wynikających z przywoływanej powyżej ustawy i o staraniach władz okręgowych i krajowych PZD, dotyczących zachowania obecnych zapisów ustawy, ustalonych wspólnie przez parlamentarzystów i przedstawicieli Polskiego Związku Działkowców.
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze – mówi obiegowe powiedzenie.

 

Tereny ogrodów wewnątrz miasta, to łakomy kąsek. Stąd też prowadzone są zakusy na przeznaczenie ROD na inne cele, poprzez kruczki prawne zmierzające do ograniczenia samorządności ROD, a w efekcie do stopniowej ich likwidacji. Chcemy nasz dorobek pozostawić następcom, z obawą patrząc na poczynania niektórych środowisk, które prowadzą do tego, że młodsze pokolenia będą żyły w przyszłości na betonowej pustyni i z konieczności będą szukały miejsca poza dużymi aglomeracjami, przyjaznymi dla życia
i odpoczynku.
Już dość mamy „asfaltowych łąk” w polskich miastach. Nie będziemy zatem bierni w obronie swoich racji i z troską o dzień dzisiejszy i o przyszłość kolejnych pokoleń protestujemy przeciwko ww. zakusom skierowanym przeciwko ROD.
Mamy przykład, że młode pokolenie staje się również coraz bardziej aktywne i chce decydować o tym co jest dla niego lepsze, nie korzystając z „mądrości polityków” i wyrażając to w protestach ulicznych lub na forum internetowym. Podobnie i my działkowcy na forum internetowym aktywnie artykułujmy swoje stanowisko.
Jako społeczność Rodzinnego Ogrodu Działkowego BEMOWO II zdecydowanie protestujemy przeciwko próbom zawłaszczenia terenów naszych ogrodów na inne cele nieuzasadnione społecznie. Nasze stanowisko, w sprawie zachowania dotychczasowych zapisów ustawy, zawarliśmy w rezolucji skierowanej do Pani Marszałek Sejmu Pani Ewy KOPACZ i do Pana Premiera Rządu RP Donalda TUSKA.
Informując o powyższym na łamach strony internetowej OZM PZD, liczymy na podobne inicjatywy społeczności innych ogrodów.

Zarząd ROD Bemowo II w Warszawie

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów