W dniu 24 stycznia 2013r. odbyło się Zebranie Informacyjne ROD SGGW im. J. Kaźmirkiewicza w Popówku, którego celem było omówienie założeń obywatelskiego projektu nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. W spotkaniu uczestniczyło 83 działkowców, w tym prezes ROD Mirosława Radzimińska – Mikołajczewska oraz przedstawiciele Okręgowego Zarządu Mazowieckiego PZD – członek zarządu Tadeusz Libront oraz radca prawny Ewelina Światek.
Prowadzący zebranie Pan Jerzy Bareja dokonał wprowadzenia w tematykę aktualnej sytuacji Związku i indywidualnych działkowców po niekorzystnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz zasygnalizował najważniejsze kwestie związane z obywatelskim projektem ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych i niebezpieczeństwa czyhające w rozwiązaniach ustawowych proponowanych przez partie SP, SLD oraz PO.
Następnie głos zabierali mecenas Ewelina Świątek i członek zarządu OZM PZD Tadeusz Libront, którzy dokładniej wyjaśnili negatywne skutki wyroku TK istotę walki działkowców o wprowadzenie nowej ustawy w kształcie przygotowanym przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej oraz zawarte w niej rozwiązania. Uczestnicy spotkania z uznaniem przyjęli fakt, iż przyjęte w projekcie ustawy rozwiązania nie zmienią w rewolucyjny sposóbsytuacji działkowców, a spowodują płynne przejście z dotychczasowej formy działalności Związku w stowarzyszenie ogrodowe i zapewnią bezpieczną ciągłość użytkowania działek ogrodowych. Pozytywnie oceniono nowatorskie rozwiązania jak np. prawo do działki ujawniane w księdze wieczystej, czy przeniesienie praw do działki na podstawie pisemnej umowy.
Wśród przybyłych rozdano szereg materiałów informacyjnych m.in. projekty nowej ustawy i przewodnik po projekcie, treść Apelu Prezydium Krajowej Rady PZD z dnia 17 stycznia 2013r., a także zachęcano ich do korzystania ze strony internetowej Komitetu www.ocalmyogrody.pl.
Ponadto, uczestnicy spotkania szczególnie żywotnie byli zainteresowani propozycjami do ustawy przygotowanymi przez zespół pod kierunkiem posła Huskowskiego z PO. Rozwiązania proponowane przez partię rządzącą PO zostały przyjęte ze wzburzeniem i uznane za skrajnie niekorzystne dla działkowców. Szczególne emocje budziły zapisy o ograniczonej terminowości praw do działek, nałożeniu na działkowców opłat za korzystanie z terenu ustalanych w oparciu o wartość rynkową nieruchomości oraz podatki za altany i obowiązek zmniejszenia ich powierzchni do 20 metrów kwadratowych w ciągu 10 lat.
Wyrażając swą pełną akceptację dla obywatelskiego projektu ustawy zebrani złożyli podpisy na listach poparcia oraz jednogłośnie przyjęli aprobujące ją stanowisko.
EŚ