Budowa i modernizacja infrastruktury w ROD oraz zachęcenie do ochrony przyrody i efektywnego wykorzystywania terenów zielonych, to główne cele programu „Mazowsze dla działkowców 2022”. W tym roku wsparcie finansowe z budżetu Mazowsza otrzyma 101 ogrodów.
Lista zadań, jakie będą mogły zrealizować ROD dzięki decyzji radnych województwa mazowieckiego jest długa. Są na niej m.in. modernizacje sieci wodociągowej, elektrycznej, zakup i montaż monitoringu, remonty świetlic i budynków gospodarczych, wymiana ogrodzeń, instalacja lamp solarnych, zakup urządzeń do wspólnego korzystania przez działkowców, adaptacja placu sportowo-rekreacyjnego.
Przykładowo ROD „Eden” z gminy Grójec przebuduje drogi wewnętrzne ogrodu. Gostyniński ROD „Bartoszewo” wymieni ogrodzenie, a ogród im. Marii Konopnickiej w Sierpcu zmodernizuje budynek świetlicy. Garwoliński „Zefirek” wykona oświetlenie na terenie ogrodu, ROD „Relax”(także z Garwolina) środki przeznaczy na modernizację sieci energetycznej. Wsparcie także projekt odmulenia i pogłębienia zbiornika wodnego wraz z wykonaniem dojścia i schodów na terenie ROD „Słoneczny” Lipsku.
Realizowany od czterech lat autorski projekt mazowieckiego samorządu „Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców (MIAD) – Mazowsze dla działkowców” ma za zadanie wspierać finansowo ogrody działkowe (poprzez jednostki samorządu terytorialnego, na terenie, których działają ROD).
Według Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego celem programu jest poprawa jakości wypoczynku i rekreacji na działkach, aby zachęcić rodziny z dziećmi, ale także seniorów do aktywnego i zdrowego trybu życia oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jego realizacja ma także sprzyjać ochronie środowiska i przyrody.
W ramach tegorocznej edycji programu dofinansowanych zostało 101 mazowieckich rodzinnych ogrodów działkowych. Na realizację wszystkich zadań sejmik województwa przeznaczył ponad 1,5 mln zł. Przy czym maksymalna kwota wsparcia dla jednego projektu mogła sięgać 20 tys. zł.
Wnioski do programu składały jednostki samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego (maksymalnie po jednym na każdy ROD). Realizacja zadań będzie odbywać się z udziałem środków własnych samorządu lokalnego, terenie którego znajduje się ROD oraz samego ogrodu.
Lidia Sosnowska