19 stycznia br. w ośrodku szkoleniowym OZM PZD w Warszawie odbyło się spotkanie komisji warszawskiej ds. regulacji prawnej ROD złożonej z przedstawicieli OZM oraz warszawskich rodzinnych ogrodów działkowych, powołanej do współpracy z władzami Warszawy w celu uregulowania sytuacji prawnej gruntów zajmowanych przez ROD w Warszawie.
Na spotkaniu różne ogrody warszawskie reprezentowane były przez blisko 20 przedstawicieli, natomiast ze strony OZM PZD w spotkaniu udział wziął prezes OZM Zygmunt Kacprzak, a także kierownik biura OZM Anna Kubuj oraz radca prawny OZM Ewelina Świątek.
Otwierając spotkanie, prezes OZM omówił zagrożenia jakie stoją przed ogrodami warszawskimi oraz nawiązał do ostatniego spotkania zespołu, a także zachęcał do aktywnego włączania się w dyskusję w celu wypracowania konkretnych działań w obronie ogrodów.
W trakcie spotkania przedstawiciele OZM PZD omówili przebieg ostatniego spotkania zespołu ds. współpracy Miasta Stołecznego Warszawy z rodzinnymi ogrodami działkowymi złożonego z przedstawicieli władz Warszawy , OZM PZD oraz przewodniczącej Komisji Warszawskiej Pani Haliny Kosickiej i zastępcy przewodniczącej Komisji Warszawskiej Pani Anny Truszkowskiej, które odbyło się 19 grudnia 2014r. i zakończyło się brakiem podjęcia jakichkolwiek rozwiązań i woli ze strony Miasta, aby uregulować sytuację prawną ROD warszawskich . Podczas zebrania omówiono także protokół ze spotkania Zespołu ds. współpracy Miasta Stołecznego Warszawy z rodzinnymi ogrodami działkowymi. Ustalono m.in. że, zawarte w nim wnioski władz stolicy na temat możliwości regulacji prawnej ROD, są niezgodne z przepisami prawa, jak chociażby twierdzenie przedstawicieli Miasta, ze na rozpatrzenie wniosków złożonych w trybie art. 74 ustawy o ROD mają dwa lata, a nie jak stanowi KPC 30 dni.
Kierownik biura OZM PZD Anna Kubuj przypomniała nieprzychylne działkowcom i lekceważące stanowisko dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcina Bajko, który w trakcie spotkania w dniu 19 grudnia ubiegłego roku, zaprezentował tabelaryczne zestawienie spraw toczących się w sprawie ogrodów działkowych oraz przedstawiał dane zupełnie odbiegające od danych OZM PZD. Nie odniósł się też do pytań o tryb rozpatrywanie wniosków składanych z art. 76 ustawy o ROD i oznajmił jedynie, że Miasto ma czas do 2016r. i w tej sprawie nie mają zastosowania przepisy KPC. Kierownik biura OZM wyjaśniła także zebranym, iż według władz Warszawy w przypadku likwidacji ogrodów działkowych przez Miasto, odszkodowania dla działkowców powinny wypłacać na drodze postępowania cywilnego osoby, na rzecz których przekazano teren, a nie jak mówi ustawa o ROD strona likwidująca, czyli Skarb Państwa.
Radca prawny OZM Ewelina Świątek potwierdziła, iż istotnie według Miasta wszelkie odszkodowania powinien płacić nowy właściciel gruntu, co stwarza ogromne trudności dla działkowców użytkujących działki w ogrodach zagrożonych roszczeniami. Powiedział, iż nawet jeśli sprawa odszkodowań trafi do sądu i sąd orzeknie o konieczności wypłaty odszkodowań przez Skarb Państwa, to z pewnością będzie to po upływie kilku i ciężko będzie działkowcom odnaleźć się w skomplikowanej sytuacji i z pewnością będą na przegranej pozycji. Ewelina Świątek przybliżyła także uczestnikom spotkania problem „dekretu Bieruta” i toczącymi się w związku z nim postępowaniom wobec ogrodów. Zaznaczyła, iż istotą problemu są nierozpoznane wnioski byłych właścicieli gruntów z lat 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku. Władze gromadziły wnioski bez rozpatrzenie, co skutkuje tym, ze dziś władze Warszawy mają kilka tysięcy wniosków do rozpatrzenia. Wyjaśniła też, że fakt użytkowania terenu przez ogrody nie daje im żadnego prawa do gruntu i dopóki nie będzie dokumentów, czyli konkretnych decyzji w sprawie użytkowania danego gruntu przez ROD, dopóty sytuacja ogrodów będzie ciężka.
W czasie dyskusji przedstawiciele OZM PZD, jak i działkowcy skupili się na wypracowaniu koncepcji działań, jakie należałoby podjąć w celu zwrócenia uwagi nie tylko władz, ale także społeczności lokalnej na problemy działkowców.
Kierownik Biura OZM PZD Anna Kubuj poinformowała, iż przygotowywana jest ulotka informacyjna w sprawie zagrożeń dla ogrodów związanych z roszczeniami, która będzie rozprowadzana wśród działkowców i na spotkaniach z prezesami ogrodów. Zaproponowała również, aby komisja nawiązała kontakt i współpracę z organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz zieleni i jej ochrony w mieście, aby stworzyć wspólny front w obronie ogrodów działkowych. Ponadto zauważyła, iż celowe byłoby spotkanie z Prezydent Warszawy, a także w miarę możliwości zorganizowanie otwartej debaty poświęconej problemom działkowców w Warszawie, na którą zaproszeni zostaliby przedstawiciele władz stolicy, działkowcy, mieszkańcy oraz prasa. Kierownik biura OZM poprosiła także członków komisji o przedstawianie propozycji działań, pisanie stanowisk oraz nawiązywanie współpracy z prasą lokalną.
Pani Anna Truszkowska z ROD „Energetyk, Górnik, Nauczyciel” – wiceprzewodnicząca komisji zaproponowała, aby oprócz pisania stanowisk i listów w sprawie obrony ogrodów, starać się wywierać nacisk na władze dzielnic, aby ogrody umieszczane były w planach zagospodarowania przestrzennego już na etapie studium. Zauważyła tez, że bardzo pomocne byłoby wspólne działanie z instytucjami działającymi na rzecz ochrony zieleni, bo wtedy wspólnie poparte stanowisko w sprawie obrony ogrodów, będzie inaczej odbierane przez władze. Wspomniała też o potrzebie przeprowadzanie kampanii informacyjnej wśród mieszkańców, aby także oni wyrażali opinię na rzecz ogrodów działkowych, bo przecież lepiej mieć za oknem ogród niż blokowiska. Pomocne w kampanii na rzecz ogrodów mogą być też osoby publicznie znane i lubiane (np. aktorzy, czy dziennikarze), którzy są działkowcami i uprawiają działki w ogrodach warszawskich.
Prezes ROD „Wodociągowiec” Andrzej Chojnowski w Warszawie zauważył, iż wiele ogrodów w stolicy jest zbyt małych, aby samodzielnie walczyć o swoje sprawy. Zaproponował, aby mniejsze ogrody łączyły się lub porozumiewały i działały wspólnie, aby działania odniosły lepszy skutek.
Ciekawe propozycje przedstawiła też prezes ROD „Waszyngtona” Barbara Frydrychewicz, która zauważyła, iż działkowcem w jej ogrodzie jest redaktor naczelny pisma „Kurier Warszawski” i możliwe jest nawiązanie kontaktu z pismem. Ponadto zaproponowała, aby nawiązać współpracę z telewizją rolniczą TVR oraz spotkać się z zaprzyjaźnionym z działkowcami senatorem Markiem Borowskim w sprawie interpelacji w senacie.
Prezes ROD „Park Dolny” Elżbieta Błaszczak zachęcała działkowców do udziału w pracach komisji dialogu społecznego działających w urzędach dzielnic oraz do sporządzania projektów dotyczących ROD w ramach projektu budżetu partycypacyjnego prowadzonego przez władze dzielnic w Warszawie.
Na zakończenie spotkania ustalono, aby podjąć próby realizacji zgłoszonych propozycji w porozumieniu z OZM PZD, natomiast przewodnicząca komisji Halina Kosicka zaapelowała o aktywne działania w obronie ogrodów i wykorzystanie roku wyborczego do osiągania celów istotnych dla działkowców. Poprosiła także o przyjęcie LISTU OTWARTEGO KOMISJI WARSZAWSKIEJ DO SENATORÓW-CZŁONKÓW KOMISJI USTAWODAWCZEJ SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Członkowie komisji przyjęli tekst stanowiska jednogłośnie. Link do stanowiska.
OMA