W poniedziałek, 24 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyła się Rejonowa Konferencja Przedzjazdowa Okręgu Mazowieckiego, obejmująca 153 warszawskiego ROD. Wśród delegatów był Prezes PZD, Pan Eugeniusz Kondracki. Delegaci jednomyślnie na Przewodniczącą Konferencji wybrali Dorota Zackiewicz.
Prezes OM PZD Pan Grzegorz Buklad przedstawił referat sprawozdawczy za kadencję 2019-2024, jak również program działania Okręgu Mazowieckiego PZD na rozpoczynającą się kadencję 2024-2028. Pan Prezes omówił najważniejsze wydarzenia i działania Okręgowej Rady Mazowieckiej oraz Okręgowego Zarządu Mazowieckiego PZD w upływającej 5-letniej kadencji, takie jak: wyzwania organizacyjne związane z pandemią COVID-19, jubileusz 40-lecia PZD w 2021 r., przypadające w 2023 r. 10. rocznica uchwalenia ustawy z 13.12.20213 r. o ROD, a także obronę warszawskich ROD.
Przypomniał także działania podejmowane przez organy PZD w związku z planowaną w 2019 r. abolicją budowlaną, która miała w swoim założeniu zalegalizować budownictwo ponadnormatywne na działkach i samowole budowlane; wprowadzenie w wyniku interwencji Związku, korzystnych rozwiązań prawnych w zakresie korzystania z energii elektrycznej oraz wody; intensywny rozwój Ośrodków Finansowo-Księgowych, działalność inwestycyjną Okręgu – w tym zakresie udzielonych ogrodom dotacji na rozwój i unowocześnienie infrastruktury ogrodowej; działania podejmowane w zakresie regulacji prawnej nieruchomości zajmowanych przez ROD, a także podkreślił znaczenie programu grantowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pn.
Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów, w ramach którego ogrody pozyskały niemal 2 mln środków zewnętrznych. Wyzwaniem dla Okręgu okazała się walka o warszawskie ogrody, które doświadczyły realnego ryzyka likwidacji w związku z wyłożeniem projektu studium dla Warszawy. Ostatecznie prace nad planem zostały zaniechane w związku z wejściem w życie nowych przepisów planistycznych. Ponadto Prezes przedstawił główne zadania na rozpoczynającą się kadencję, w tym przede wszystkim: kontynuowanie działań mających na celu uregulowanie stanu prawnego gruntów zajmowanych przez ROD, monitorowanie spraw dotyczących przystąpienia do opracowywania planów ogólnych, prowadzenie działań nakierunkowanych na szersze otwarcie ogrodów na potrzeby społeczności lokalnej, stały nadzór nad toczącymi się postępowaniami zmierzającymi do likwidacji całości lub części ROD, organizacja i przeprowadzanie cyklicznych, regularnych szkoleń dla nowych działkowców, jak również szkoleń dla Zarządów i Komisji Rewizyjnych ROD. Omówił też planowane rozszerzenie działań wspierania ROD w zakresie realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych poprzez udzielanie dotacji, w tym przede wszystkim realizację programu budowy siedzib ROD, tak, aby każdy ROD miał warunki do prowadzenia działalności i bezpiecznego przechowywania dokumentacji.
Następnie głos zabrał Prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki, które szeroko omówił sprawę znowelizowanej w 2023 r. ustawy o planowaniu przestrzennym oraz wydanego w grudniu 2023 r. rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii i związane z tym realne zagrożenie dla przyszłości ROD. Wskazał, że władze Związku od wielu miesięcy prowadzą rozmowy w tej sprawie z Ministerstwem, podkreślając celowość i zasadność obrony ROD przed widmem likwidacji poprzez dopuszczenie istnienia ogrodów tylko w 3 z 13 stref planistycznych. Jak podkreślił celem działań Krajowego Zarządu PZD jest zagwarantowanie wpisanie ROD we wszystkich 13 strefach planistycznych, a nie tylko w 3.
Prezes Kondracki podkreślił, że niezależnie od działań podejmowanych przez władze Związku, konieczne jest też działanie Zarządów ROD oraz czynny udział samych działkowców w obronie ROD. Wyjaśnił, że rola działkowca w tym zakresie polega na wypełnieniu wniosku do planu ogólnego i przekazanie go odpowiedniemu organowi. Prezydenci i wójtowie mają obowiązek wyznaczyć termin na zgłaszanie wniosków do planu ogólnego przez obywateli i należy z tego korzystać. Podkreślił, iż wiele samorządów współpracuje z ogrodami i deklaruje ich wsparcie. Jedynym rozwiązaniem, które zabezpieczyłoby interesy ROD byłaby zmiana rozporządzenia poprzez uwzględnienie ROD we wszystkich 13 strefach.
Prezes Związku nawiązał również do prowadzonych rozmów z Ministerstwem w tej sprawie, w których osobiście uczestniczy. Jak powiedział, musimy być pewni, że ROD będą istnieć, a jeżeli już dojdzie do likwidacji, to że przebiegać ona będzie na warunkach ustawy z 2013 r. o ROD gwarantującej wypłatę odszkodowań dla działkowców. Pan Prezes zauważył, że w ogrody warszawskie trzeba inwestować. Otwieranie ogrodów dla lokalnej społeczności jest zasadne i potrzebne, ale aby to nastąpiło, należy zapewnić odpowiednie warunki infrastruktury. Następna kadencja organów PZD powinna być kadencją konkretnego działania. Zmiana ROD, ich estetyki i wyglądu powinna dać efekt w postaci utrzymania ROD. To będzie najważniejsze zadanie dla całego Związku.
W dalszej części konferencji zostały przeprowadzone wybory delegatów na Okręgowy Zjazd Delegatów. Zgodnie z kluczem wyborczym przyjętym Uchwałą Nr 6/II/2024 Okręgowej Rady Mazowieckiej PZD z dnia 14 marca 2024 r. Delegaci Rejonowej Konferencji wybrali 62 delegatów na Okręgowy Zjazd Delegatów, który odbędzie się 14 września br. w Warszawie.
Na koniec obrad Konferencja przyjęła stanowisko w sprawie planów ogólnych.
Małgorzata Rutowicz-Rak
Kierownik Działu Terenowo – Prawnego
Biuro Okręgu Mazowieckiego PZD