W dniu 27 czerwca 2024 r. odbyła się siódma – ostatnia Rejonowa Konferencja Przedzjazdowa Okręgu Mazowieckiego PZD, obejmująca delegatów ze 153 podwarszawskich ROD.
Konferencję otworzył Wiceprezes Okręgu Mazowieckiego PZD Zygmunt Czyż, który przywitał Delegatów. Przewodniczącą Konferencji jednogłośnie została Katarzyna Malinowska z ROD „Skowronek” w Kajetanach. Po wyborze komisji: Mandatowej, Wyborczej oraz Stanowisk i Wniosków, Wiceprezes OM PZD przedstawił referat nt. działalności Okręgowej Rady Mazowieckiej za kadencję 2019-2024. Wskazał m.in., że ostatnie 5 lat było naznaczone pandemią COVID-19 która odcisnęła piętno na działalności ROD i całego Związku: w latach 2020-2021 w wielu ROD nie udało się przeprowadzić walnych zebrań, ale funkcjonowanie ROD zostało zachowane z uwagi na wprowadzone przez Krajowy Zarząd PZD rozwiązania prawne.
Wiceprezes przypomniał, że PZD obchodził 40-lecie istnienia i z tej okazji ustanowiony został przez Krajową Radę PZD specjalny medal „Bene Meritum”, który otrzymali również działacze Okręgu Mazowieckiego PZD. Zaś w 2023 r. obchodzony był jubileusz 10-lat obowiązywania ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Ostatnie 2 lata to okres intensywnego rozwoju działalności OFK w Okręgu Mazowieckim. Okręg udzielał również dotacji ROD na realizację zadań inwestycyjnych i służył Zarządom ROD wsparciem merytorycznym w zakresie prowadzonych przez nie inwestycji. Kolejnym wyzwaniem była walka o warszawskie ROD w związku z wyłożeniem w 2023 r. projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W roku ubiegłym weszło w życie niekorzystne rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii. Prowadzona była działalność oświatowa poprzez szkolenia i wykłady. Odbyły się Okręgowe Dni Działkowca w Kajetanach i w Siedlcach. Jak podkreślił na zakończenie, jednym z głównych problemów w Okręgu są długotrwałe postępowania dotyczące regulacji prawnej gruntów zajętych przez ROD. Wiceprezes dodał, że mimo różnych trudności Okręgowy Zarząd i Okręgowa Rada przez cały okres kadencji pracowały w sposób nieprzerwany, przyjmowały stanowiska i uchwały w sprawach ważnych dla Związku i działkowców.
Następnie Wiceprezes przedstawił program działania OM PZD na kadencję 2024-2028. Wyjaśnił, że główne zdania Okręgu na rozpoczynającą się kadencję to kontynuowanie działań zmierzających do regulacji prawnej gruntów i działania w obronie ROD w kontekście planistyki przestrzennej. Zaznaczył, że aby obronić ogrody niezbędna jest aktywność wszystkich zarządów ROD, istotne jest również otwieranie się ROD na lokalne społeczności. Wiceprezes podkreślił potrzebę prowadzenia działalności szkoleniowej. Należy dbać o większy poziom wiedzy o przepisach związkowych zarówno wśród działkowców, jak i organów PZD w ROD.
Głos zabrała również kierownik Wydziału Terenowo-Prawnego Małgorzata Rutowicz-Rak, która omówiła aktualną sytuację ROD w aspekcie zmiany ustawy o planowaniu przestrzennym. Wskazała, że zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. gminy będą mogły zaklasyfikować dany obszar w planie ogólnym jedynie do jednej z 3 na 13 stref planistycznych. Jeżeli teren zagospodarowany przez ROD zostanie objęty którąś z pozostałych 10 stref, może to otworzyć drogę do likwidacji ROD. Władze PZD prowadzą intensywne rozmowy z Ministerstwem przekonując do zmiany rozporządzenia w ten sposób, aby każda z 13 stref ogólnych dopuszczała funkcjonowanie ROD. Małgorzata Rutowicz-Rak zaapelowała o aktywność Zarządów i działkowców w zakresie składania wniosków do planów ogólnych i uwag w konsultacjach społecznych. Wskazała, że warto nawiązać kontakt z władzami samorządowymi, przekonać je do zasadności objęcia ochroną ogrodów działkowych.
Sprawa planów ogólnych i związanych z tym zagrożeń dla ROD wywołała ożywioną dyskusję. Obecni delegaci wyrazili swoje zaniepokojenie perspektywą likwidacji ogrodów. Padały różne propozycje działań , jakie należy podjąć w celu ich obrony. Na wszelkie pytania i wątpliwości wyjaśnień udzielały dyrektor biura Anna Mioduszewska i Małgorzata Rutowicz-Rak.
W dalszej części Konferencji przystąpiono do wyborów delegatów na Okręgowy Zjazd Delegatów. Zgodnie z Uchwałą Nr 6/II/2024 Okręgowej Rady Mazowieckiej PZD z dnia 14 marca 2024 r w sprawie zasad i trybu odbycia Okręgowego Zjazdu Delegatów w 2024 r. wybrano 68 delegatów z rejonu podwarszawskiego.
Na zakończenie obrad Konferencja jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie planów ogólnych.
Małgorzata Rutowicz-Rak
Kierownik Działu TP
Biuro Okręgu Mazowieckiego PZD