W dniu 21 czerwca 2024 r. odbyło się trzecie w tym roku posiedzenie Okręgowej Rady Mazowieckiej PZD, któremu przewodniczył Prezes OM PZD Pan Grzegorz Buklad. W posiedzeniu udział wziął również przedstawiciel Krajowej Rady PZD – Pan Marcin Juszczel, Przewodnicząca Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pani Kazimiera Pochodyła i Sekretarz OKR PZD Pani Halina Sychowska.
Podczas posiedzenia Prezes OM PZD Grzegorz Buklad wraz z członkami OM PZD Katarzyną Maśną i Wandą Kruk przedstawili sprawozdanie z działalności ORM PZD za kadencję 2019-2024. Wskazali, że dla Okręgowego Zarządu Mazowieckiego, jak i całego Związku 5-letnia kadencja była okresem obfitującym w wydarzenia mające ogromne znaczenie dla działkowców i ogrodnictwa działkowego w całym kraju. Jak wskazał w swoim wystąpieniu Prezes Okręgu PZD, ostatnie 5 lat głównie naznaczone zostało pandemią Covid 19, która skutkowała m.in. wzrostem zainteresowania działkami, a co za tym idzie zwiększoną liczbą nowych użytkowników działek.
W 2022 r. Związek obchodził 40-lecie istnienia i z tej okazji Krajowa Rada PZD ustanowiła specjalny medal „Bene Meritum”. Natomiast w 2023 r. PZD obchodził jubileusz 10-lecia obowiązywania ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Do najważniejszych zadań i zdarzeń, z którymi przyszło się zmierzyć OZM PZD w całej kadencji należy zaliczyć: funkcjonowanie ogrodów mazowieckich w okresie pandemii; brak odbycia w wielu ogrodach walnych zebrań w 2021 i 2022 roku i konieczność zabezpieczenia ogrodów w takiej sytuacji; zabezpieczenie rodzinnych ogrodów działkowych przed negatywnymi skutkami wprowadzenia abolicji budowlanej w 2019 roku, która gdyby nie interwencja służb prawnych PZD umożliwiłaby legalizację budownictwa ponadnormatywnego na działkach i samowoli budowlanych; wprowadzenie w wyniku interwencji Związku, korzystnych rozwiązań prawnych w zakresie korzystania z energii elektrycznej oraz wody; intensywny rozwój Ośrodków Finansowo-Księgowych – poza Warszawą zostały powołane ośrodki w: Radomiu, Siedlcach, Mińsku, Płocku i Ostrołęce. W okresie kadencji OZM udzielił dotacji 88 ogrodom na łączną kwotę 1 834 000 zł. Monitorowano i wspierano proces inwestycji w ROD.
Udało się pozyskać kolejne decyzje regulujące status prawny ROD, dzięki czemu ogrody zabezpieczane zostały na wypadek likwidacji. Ogromnym sukcesem ogrodów mazowieckich była realizacja programu grantowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pn. „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów”, w ramach którego nasze ogrody pozyskały niemal 2 mln środków zewnętrznych. Kolejnym wyzwaniem okazała się walka o warszawskie ogrody, które doświadczyły realnego ryzyka likwidacji w związku z wyłożeniem projektu studium dla Warszawy.
Dzięki wspólnym działaniom 38 warszawskich ogrodów złożyło ponad 7 tys. uwag. Ostatecznie prace nad planem zostały zaniechane w związku z wejściem w życie nowych przepisów planistycznych. Końcówka roku 2023 to walka wszystkich działkowców o zmianę niekorzystnego rozporządzenia do nowych przepisów, które wprowadziły plany ogólne. Niestety pierwsza bitwa zakończyła się niepowodzeniem i niekorzystne rozporządzenie weszło w życie. Dlatego też aktualnie trwa walka o zmianę przepisów, ale równocześnie monitorowanie sytuacji planistycznej i reagowanie tam, gdzie gminy przystępują opracowania do planów ogólnych.
W dalszej części posiedzenia Rady Skarbnik OM PZD Dorota Zackiewicz przedstawiła i szczegółowo omówiła zbiorcze sprawozdania finansowe ROD za 2023 rok i zbiorcze preliminarze ROD na 2024 r.
W imieniu Okręgowej Komisji Rewizyjnej Przewodnicząca Kazimiera Pochodyła pozytywnie zaopiniowała zbiorcze sprawozdania finansowe ROD i zbiorcze preliminarze finansowe ROD oraz postawia wniosek o ich zatwierdzenie.
Wiceprezes OM PZD Zygmunt Czyż przedstawił plan pracy OM PZD na kadencję 2024-2028, który również został pozytywnie zaopiniowany przez Okręgową Komisję Rewizyjną.
W dalszej części obrad, Członek OZM PZD Katarzyna Maśna przedstawiła sprawę planów ogólnych oraz związanych z tym zagrożeń dla przyszłości ROD. Podkreśliła, że wszystkie organy PZD oraz społeczność działkowców muszą aktywnie uczestniczyć w konsultacjach społecznych oraz w procesie składania wniosków do planów ogólnych.
Bardzo ważną decyzją podjętą przez Okręgową Radę Mazowiecką na posiedzeniu było zwołanie Okręgowego Zjazdu Delegatów Okręgu Mazowieckiego PZD w 2024 r. na dzień 14 września 2024 r.
Na zakończenie obrad Sekretarz OM PZD Małgorzata Cydejko przedstawiła stanowisko ORM PZD w sprawie sytuacji ROD w planach ogólnych, które zostało przyjęte jednogłośnie.
Małgorzat Rutowicz-Rak
Kierownik Działu Terenowo-Prawnego
OM PZD