
Z pracami i pierwszymi ich efektami zapoznaje działkowców zarząd ROD „Zelmot” na ogrodowym profilu FB. Przedstawiono tam między innymi projekt nasadzeń i zagospodarowania terenu wokół Domu Działkowca, którego realizacja rozpoczęła się już w listopadzie.

„Zelmot” nie zwleka i przedstawia pierwsze etapy prac, związanych z realizacją grantu z ARiMR, czyli utworzenie łąki kwietnej i sadu owocowego za budynkiem Domu Działkowca.
Mini sad składa się z 5 drzew, w tym z 3 odmian jabłoni („Szampion”, „Golden Delicious”, „Reinders”) oraz 2 odmian wiśni („Łutówka”, „Grubińska Czerecha” ). Z kolei łąkę kwietną wysiano z mieszanki nasion rodzimych gatunków roślin miododajnych.

Druga część prac polegała na uporządkowaniu założeniu nowych rabat bylinowych. W tym celu, usunięto między innymi, niepożądane w ROD i naszym rodzimym krajobrazie żywotniki (tuje) i zastąpiono je roślinami miododajnymi (m.in. 2 drzewkami głogu).
Dzięki grantowi z ARiMR w ramach projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” trwają także prace w ROD „Skowronek” w Kajetanach – realizowana jest inwestycja przy ogrodowym stawie, który ma służyć działkowcom.
Zarząd myśli również o kolejnych etapach zagospodarowania terenu przy stawie (nowy płot, ławeczki, ścieżki i miejsca rekreacyjne). Planowane jest także uruchomienie kółka wędkarskiego przy ROD „Skowronek”, które będzie zajmowało się zarybianiem stawów i dbaniem o ład i porządek.
Jak widać możliwe do pozyskania (i pozyskiwane) granty dla ROD, są w stanie realnie zmieniać i unowocześniać ich oblicze. Podstawą jest jednak przemyślany projekt, uwzględniający potrzeby, ale i możliwości ogrodu, a także prawidłowo wypełniony wniosek – zgodnie z zaleceniem ARiMR. Warto starać się o wsparcie ze środków ARiMR, by choćby w jakiejś części poprawić stan terenu ROD i podnieść jego wartość biologiczną, czy przyrodniczą i ekologiczną, co leży u podstaw wspomnianego programu.
Maciej Aleksandrowicz
biuro OZM PZD