W minioną sobotę (23 listopada br.) w ośrodku szkoleniowym OZM PZD w Warszawie odbyło się ostatnie z 10 zaplanowanych i przeprowadzonych w 2024 roku szkoleń podstawowych dla nowych działkowców. W sobotnich zajęciach wzięło udział blisko 60 nowych użytkowników działek z warszawskich i podwarszawskich ROD.
Brak znajomości i respektowania regulaminu ROD (podstawowych elementów zagospodarowania działki, parametrów altany oraz zasad sadzenia i pielęgnacji roślin) stanowi największą bolączkę w ogrodach działkowych i powoduje nieporozumienia, skargi, spory i problemy. Z tego względu, na szkoleniu podstawowym nacisk kładziony jest przede wszystkim na najważniejsze obowiązki i prawa działkowców, zasady funkcjonowania organów PZD, w tym walnego zebrania i zarządu ROD oraz właściwe zagospodarowanie działki, a także rozsądny dobór, sadzenie roślin i ich ekologiczną pielęgnację.
Szkolenie podzielono na trzy bloki tematyczne:
1. Prawo w PZD oraz obowiązki i prawa działkowców
2. Zagospodarowanie działki, sadzenie i pielęgnacja roślin zgodnie z regulaminem ROD
3. Dobór i kompozycja gatunków roślin zalecanych do uprawy na działce w ROD oraz modernizacja altan
Pierwszą część prowadziła Małgorzata Rutowicz-Rak – kierownik działu terenowo-prawnego, która omówiła najistotniejsze zagadnienia prawne i statutowe, a także obowiązki i prawa działkowców oraz szczegóły organizacji, przebiegu i rangi walnych zebrań, w tym zasady funkcjonowania zarządów ROD i procedury uzyskiwania prawa użytkowania działki w ROD.
W drugiej części szkoleń, główny specjalista ds. ogrodniczych OZM PZD Maciej Aleksandrowicz zapoznał uczestników szkolenia z elementami zagospodarowania działki, ze szczególnym uwzględnieniem właściwych parametrów altan oraz zasad sadzenia drzew owocowych i ozdobnych. Poruszył także inne ważne dla działkowców kwestie, w tym między innymi zasady usuwania drzew z terenu działki, zakaz spalania odpadów roślinnych, zasady hodowli zwierząt oraz założenia Programu Nowoczesnej Uprawy Działek na Miarę Potrzeb Współczesnych Rodzin oraz Programu Klimatycznego PZD.
W trzeciej części szkolenia, specjalistka – architektka krajobrazu Aleksandra Bagińska omawiała zasady doboru roślin na działce w ROD, najkorzystniejsze sposoby ich komponowania ze sobą, a także przedstawiła polecane na działkę gatunki krzewów ozdobnych i owocowych oraz przykłady modernizacji altany.
W ciekawy sposób wskazała, czym kierować się planując nasadzenia i jakie rośliny wybrać, w odniesieniu do warunków klimatycznych oraz siedliskowych w danym miejscu. Zaznaczyła również, aby wszystkie rośliny dobierać i sadzić zgodnie z regulaminem ROD, unikając przy tym mocno rozrastających się, wysokich drzew (w tym iglastych). Poleciła jednocześnie, aby łączyć ze sobą rośliny ozdobne i warzywa oraz wykorzystywać działkę do uprawy roślin owocowych o wybitnych walorach smakowych i właściwościach prozdrowotnych.
Proponowała też gatunki i odmiany roślin, które nadają się do uprawy na działce w ROD i mających pełnić różne funkcje, np. okrywowe, żywopłotowe, dające owoce jadalne przez ptaki i miododajne, czyli pożyteczne także dla owadów. Nie zbrakło superowoców (np. jagody kamczackiej, borówki amerykańskiej, czy derenia jadalnego), które również znalazły się wśród omawianych i polecanych do uprawy na działkach gatunków roślin. Prelegentka, która sama jest działkowiczką przedstawiła także inspirujące pomysły na modernizację altan, a także planowania i komponowania roślin na działce.
Na każdym ze szkoleń działkowcy otrzymywali także zestaw broszurek tematycznych wydawanych przez KZ PZD, dotyczących uprawy oraz ochrony roślin na działkach.
Szkolenie działkowców odbywało się nie tylko w ośrodku szkoleniowym OZM, ale też w wybranych ogrodach działkowcy. Uzupełniniem szkoleń podstawowych, tak jak w roku ubiegłym były szkolenia i warsztaty dodatkowe, poświęcone różnym tematom ogrodniczym, w tym przycinaniu drzew owocowych oraz promocji programów PZD, organizowane w ciągu całego sezonu na terenie różnych ROD i prowadzone przez zaproszonych specjalistów.
Maciej Aleksandrowicz
biuro Okręgu Mazowieckiego PZD