Ogrodnicze

Czy można kompostować liście orzecha włoskiego?

Czy można kompostować liście orzecha włoskiego?

Często zadawane jest pytanie, czy do kompostownika można dodawać opadłe jesienią liście orzecha włoskiego. Okazuje się, że podobnie, jak liście innych drzew – dębu, orzecha czarnego, buka, olchy, kasztanowca mają one tzw. działanie allelopatyczne, które oznacza wzajemne oddziaływanie i odczuwanie. W przypadku liści orzecha mamy do czynienia z negatywnym oddziaływaniem na inne rośliny toksycznej substancji o nazwie juglon. Co warto wiedzieć przed kompostowaniem liści orzecha?

Znajdujący się w liściach orzecha juglon, uważany jest za jedną z najsilniejszych substancji o działaniu allelopatycznym w świecie roślin. Nie w każdym liściu juglonu jest tak samo dużo – największa jego ilość znajduje się w starszych liściach, w dolnych partiach korony drzewa, ale wewnątrz liści nie jest on szkodliwy. Dopiero z opadłych jesienią liści jest on wymywany przez deszcze (wilgoć) i dostaje się do gleby, gdzie zalega, oddziałując toksycznie na inne rośliny. Warto także wiedzieć, że to właśnie juglon, który znajduje się również w zielonych okrywach owoców, powoduje, że mamy brudne ręce w czasie obierania orzechów. Dostając się do gleby, juglon może w sposób biochemiczny hamować, albo też stymulować roślinę do wzrostu.

W odległości nawet do 20-30 m od pnia niektóre rośliny nie mogą dobrze rosnąć lub zanikają – nazywa się to  „zamieraniem orzechowym”. Juglon, który może zalegać w glebie nawet do głębokości 2 m zaburza i utrudnia innym roślinom pobieranie wody, składników odżywczych, oddychanie komórkowe, czy procesy fotosyntezy.

Czy juglon szkodzi wszystkim roślinom?

Akumulacji (przez wiele lat) toksycznych właściwości juglonu sprzyja wilgoć, a więc najwięcej będzie go  szczególnie na glebach wilgotnych, gliniastych. Na luźniejszych, suchych glebach, substancja ta jest mniej szkodliwa i szybciej się rozkłada.

Rośliny, które szczególnie źle znoszą obecność juglonu w glebie to między innymi ogórki, pomidory, groch, winorośl, jeżyny, krokusy, jabłoń, azalia i rododendron.

Jednak niektóre rośliny znoszą nieźle obecność juglonu i nie przeszkadza on w ich wzroście.  Są to np. porzeczki czerwone i czarne, burak, cebula, tuja (żywotnik), słonecznik bulwiasty, niektóre gatunki fasoli, tulipany, astry, bez czarny, paprocie oraz trawy.

Co z kompostowaniem liści orzecha?

W związku z niekorzystnym wpływem juglonu na wiele roślin, liści orzecha włoskiego nie powinno się wrzucać do ogólnego kompostownika na działce. Jeśli liście orzecha znalazłyby się w kompostowniku, juglon w nich zawarty będzie obecny w uzyskanym kompoście, a po jego zastosowaniu (przy nawożeniu roślin) dostanie się do gleby, szkodząc wrażliwym roślinom. Obecność liści orzecha w kompostowniku zdecydowanie spowalnia też rozkład innych liści i kompostowanych składników organicznych.

Choć w wyniku prowadzonych doświadczeń udowodniono, iż juglon przy dostępie powietrza i w suchych liściach rozkłada się szybko (kilka tygodni), to jednak trudno o takie warunki jesienią, w przypadku odpadłych liści.

Jeżeli pomimo wszystko chcemy kompostować liście orzecha, najlepiej robić to w oddzielnym pojemniku, worku lub pryzmie, tak by ograniczyć zasięg wpływu juglonu i jego przedostawania się do gleby. Warto wiedzieć, że same liście orzecha włoskiego rozkładają się przez okres około 2 -3 lat. Ponadto, trzeba pamiętać, że skompostowane liście orzecha można wykorzystać tylko pod rośliny tolerujące juglon. Liście orzecha mogą mieć także inne praktyczne zastosowanie na działce – nadają się do odstraszenie nornic i kretów, dlatego warto włożyć je do drążonych przez nie korytarzy.

opracowanie:

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki PZD

zdjęcia: pixabay.com

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów