Jesień to zwykle najlepszy czas sadzenia drzew i krzewów kupowanych z tzw. gołym korzeniem. O czym warto pamiętać przy ich sadzeniu, aby zdążyły się dobrze przyjąć przed zimą?
Jakie drzewa i krzewy najczęściej sadzimy z gołym korzeniem?
Ogólnie przyjmuje się, że rośliny liściaste kupowane (np. krzewy żywopłotowe) z gołym korzeniem sadzimy nawet późną jesienią lub też wczesną wiosną lub – w okresie bezlistnym. W czasie gdy roślina zgubi już liście (lub jeszcze ich nie wypuści) jest największe prawdopodobieństwo przyjęcia się rośliny ponieważ może ona wtedy skupić się tylko na regeneracji systemu korzeniowego. W okresie takim nie ma także ryzyka wystąpienia wysokich temperatur i w glebie jest wystarczająca ilość wilgoci, co ma ogromny wpływ na przyjmowanie się posadzonych roślin. Jeśli nie zdążymy posadzić roślin z gołym korzeniem przed zimą, możemy je również zadołować (przysypać ziemią korzenie) i przetrzymać do wiosny.
Bardzo często z gołym korzeniem spotkać możemy w sprzedaży drzewa i krzewy owocowe, a także róże, oraz popularne żywopłotowe krzewy liściaste (np. ligustr, berberys, irga błyszcząca). Róże korzystniej sadzić jesienią natomiast inne rośliny możemy posadzić zarówno późną jesienią, jak i wczesną wiosną. Inne, bardziej szlachetne i wrażliwe drzewa i krzewy ozdobne częściej spotkać można w sprzedaży z bryłą korzeniową zabezpieczoną jutą. W takim stanie są one mniej narażone na przesuszenie korzeni, jednak najlepiej sadzić je również w okresie bezlistnym.
Jak posadzić rośliny z gołym korzeniem?
Aby zapewnić sadzonym roślinom, jak najlepsze warunki przyjmowania się na działce lub w ogrodzie, warto wykonać następujące czynności:
1. Po zakupie roślin, w czasie transportu i sadzenia, zwróćmy szczególną uwagę, aby nie przesuszyć korzeni. Korzenie zbyt długie przytnijmy na długość około 20 cm. Przed sadzeniem rośliny wskazane jest moczenie korzeni 1-2 godziny (np. w wiadrze z wodą).
2. Wykopujemy dołek na tyle duży, aby można było swobodnie rozłożyć w nim korzenie (nie zawijać i nie zgniatać ich). Można także na dnie dołka usypać mały kopczyk i na nim rozłożyć korzenie.
3. Zasypujemy dołek wilgotną, żyzną, pulchną ziemią lekko potrząsając rośliną w celu wypełnienia przestrzeni między korzeniami. Następnie należy silnie, ale z wyczuciem ucisnąć ziemię wokół rośliny (najlepiej obcasem buta). Pamiętamy, że sadzimy na taką sama głębokość na jakiej rosły w szkółce lub nieco głębiej (widoczne miejsce szczepienia na niektórych krzewach, musi pozostać ponad powierzchnią gruntu).
4. Krzewy liściaste sadzone z gołym korzeniem warto po posadzeniu przyciąć – każdy pęd o około 1/3 wysokości . Dzięki temu, rośliny lepiej i szybciej zregenerują system korzeniowy, a dodatkowo spowoduje to lepsze zagęszczenie krzewu.
5. Po posadzeniu roślin zawsze podlewamy je obficie. Jeśli jest potrzeba uzupełnienia gleby po pierwszym podlaniu, dosypujemy jej i ponownie podlewamy.
6. Roślin sadzonych z gołym korzeniem nie nawozimy – czekamy z tym aż się przyjmą (najlepiej odłożyć to do kolejnego sezonu).
Maciej Aleksandrowicz
OZ Mazowiecki PZD