Początek sezonu wegetacyjnego to okres, gdy wielu działkowców zaczyna walczyć ze szkodnikami oraz chorobami roślin. Wybierając metodę zwalczania zawsze należy się kierować bezpieczeństwem ludzi i zwierząt oraz stosować do obowiązujących przepisów. Nieprawidłowe i nadmierne stosowanie środków ochrony roślin prowadzi do wymierania pożytecznych owadów, w tym pszczół.
Przed zastosowaniem oprysków należy pamiętać o następujących kwestiach:
1. Zanim sięgniemy po środek ochrony roślin trzeba najpierw zdiagnozować chorobę lub szkodnika.
2. W pierwszej kolejności sięgamy po metody biologiczne, agrotechniczne lub integrowanej ochrony roślin.
3. Na działkach można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i przeznaczone dla działkowców (nie wolno stosować preparatów przeznaczonych do upraw polowych, wielkoobszarowych).
4. Przed zastosowaniem preparatu zawsze najpierw należy się zapoznać z instrukcją stosowania znajdującą się na opakowaniu. Nigdy nie wolno zwiększać dawki zalecanej przez producenta.
5. Należy zwrócić uwagę na podany przez producenta okres karencji i prewencji.
6. Zgodnie za § 56 Regulaminu ROD przed zastosowaniem środków ochrony roślin działkowiec jest zobowiązany do poinformowania sąsiadów o zamiarze zastosowania preparatu, podać termin przeprowadzenia zabiegu, nazwę preparatu i okres karencji.
7. Opryski należy przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, poza oblotem pszczół, gdy nie ma wiatru i opadów.
8. Zabiegi wykonujemy tylko na zainfekowanych roślinach.
9. Przy stosowaniu środków ochrony roślin należy zakładać odzież ochronną, czyli fartuch, maskę na oczy, nos i usta, rękawice, kalosze. Należy zapoznać się z informacją na opakowaniu, jakie środki ostrożności dodatkowo należy zachować.
10. Rośliny uprawiane w doniczkach opryskujemy na zewnątrz altany (nigdy wewnątrz).
11. W czasie przeprowadzania zabiegu należy zamknąć drzwi i okna altany. Zwierzęta i pozostali użytkownicy działki (w szczególności dzieci) powinni unikać miejsca, w którym przeprowadzany był zabieg. Należy zapoznać się z informacją (na etykiecie preparatu), po jakim czasie można dotykać opryskanych roślin.
mgr inż. Małgorzata Wójcik
Instruktor ds. ogrodniczych
Jednostki Krajowej PZD