Informacje, Ogrodnicze

Czas sadzenia cebulek kwiatowych

Czas sadzenia cebulek kwiatowych

Przełom lata i jesieni to odpowiednia pora na sadzenie wielu cebulek wiosennych i letnich kwiatów. Ważne jest, aby posadzić cebulki w odpowiednim terminie, na odpowiedniej głębokości oraz we właściwych odstępach. Jak i kiedy posadzić cebulki, aby  wiosną cieszyć się wspaniałymi krokusami, hiacyntami, tulipanami czy żonkilami?

 

Jaki termin sadzenia wybrać?

Najwcześniej (koniec sierpnia – początek września) powinny być posadzone cebule, które potrzebują czasu na ukorzenienie się aby dobrze przezimować. Są to między innymi rośliny o dużych cebulach (korony cesarskie, lilia biała). Nieco później (w połowie września) sadzimy narcyzy oraz hiacynty. Zaraz po nich (ale najpóźniej do połowy października) można sadzić przebiśniegi, tulipany, szafirki, czosnki, krokusy oraz lilie azjatyckie. Cebule odmian lilii najbardziej wrażliwych na mróz lepiej przechować w torfie lub w trocinach w chłodnym miejscu (w temperaturze około 4stopni Celsjusza) i posadzić w kwietniu. Przy zakupie cebul zwracajmy uwagę aby nie miały one oznak chorób lub uszkodzeń mechanicznych (np. uszkodzone łuski). W przypadku lilii i narcyzów cebule powinny mieć korzenie. Jeśli ich nie mają, nie nadają się do sadzenia. Cebule uszkodzone i chore mogą być atakowane przez choroby grzybowe.

Wymagania kwiatów cebulowych

Najpopularniejsze gatunki, czyli przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, cebulice nie mają dużych wymagań. Lubią lekkie, próchniczne, lekko wilgotne i wapienne gleby. Jedynie krokusy lepiej czują się na lekko kwaśnych i umiarkowanie wilgotnych glebach. Większość cebulek źle czuje się na glebach ciężkich i mokrych – w takich warunkach rośliny chorują i gniją. Dla roślin cebulowych najlepsze jest pH obojętne (6,8-7,2).

Jak zaplanować nasadzenia?

Optymalne warunki uprawy (podłoże, stanowisko) mają decydujący wpływ na prawidłowy rozwój roślin. I tak na przykład, w ogrodzie zacienionym, z ciężką, mokrą lub bardzo kwaśną glebą, lepiej nie sadzić kwiatów cebulowych, bo efekt będzie mizerny. Ważne jest dobranie dla cebulek właściwego miejsca i połączenie ich z innymi roślinami, by stworzyć spójną kompozycję ogrodową. Kwiaty cebulowe najlepiej będą się prezentować w dużych grupach na tle trawnika lub pod dużymi drzewami. Nie mogą być zasłonięte przez wyższe krzewy, dlatego najlepiej zaplanować nasadzenia cebulek tak, by zawsze znajdowały się przed krzewami lub dużymi bylinami, które mają stanowić tło.

Sposób sadzenia cebulek

Ogólna i uniwersalna zasada dla cebulek mówi, że powinno się posadzić cebulkę na głębokość trzykrotnej jej wysokości. Jeśli mamy w ogrodzie bardzo ciężką glebę, posadźmy cebule nieco płycej. Odstępy między sadzonymi roślinami określa osiągana przez nie wysokość. Gatunki wyższe (np. czosnki, szachownice) najlepiej posadzić w większej rozstawie 30–40 cm. Niskie rośliny cebulowe, o małych cebulkach można posadzić w odstępie około 5–10 cm.

Jak chronić cebulki przed przemarznięciem?

Najbardziej wrażliwe na przemarzanie są cebulki narcyzów, hiacyntów i lilii. W celu zabezpieczenia cebulek najprościej jest przykryć glebę warstwą kory lub torfu po pierwszych przymrozkach (listopad). Ściółkowanie dodatkowo chroni podłoże przed przesychaniem i zachwaszczeniem. Warto zwrócić uwagę, aby cebulki nie miały oznak chorób lub uszkodzeń mechanicznych (np. uszkodzone łuski). W przypadku lilii i narcyzów cebule powinny mieć korzenie. Jeśli ich nie mają, nie nadają się do sadzenia. Cebule uszkodzone i chore mogą być atakowane przez choroby grzybowe.

Towarzystwo dla kwiatów cebulowych

Dobrze będą się prezentować w towarzystwie niskich i średnich bylin, niskich traw ozdobnych oraz roślin dwuletnich np. bratków, niezapominajek, stokrotek. Dobrym miejscem dla wiosennych kwiatów cebulowych jest także ogród skalny – niskie odmiany narcyzów, tulipanów oraz krokusy, śnieżyczka przebiśnieg i szafirki. Nieźle wyglądają również w połączeniu z karłowymi odmianami krzewów zimozielonych (liściastych i iglastych) lub na tle wyższych krzewów liściastych o barwnej korze (np. dereń biały `Sibirica` i dereń rozłogowy `Flaviramea`).

Cebulki w donicach i pojemnikach

Kwiaty roślin cebulowych bardzo dobrze radzą sobie także posadzone w donicach i różnego rodzaju pojemnikach. W jednej donicy możemy posadzić kilka różnych gatunków i odmian roślin, które będą kwitły po sobie (jeśli dobrze dobierzemy termin kwitnienia). Dla lepszego efektu ozdobnego można łączyć różne gatunki np. tulipany z pierwiosnkami, czy kosaćce lub szafirki z bratkami.

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki PZD

zdjęcia: pixabay.com

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów