INFO, Informacje

Kiedy podróż służbowa samochodem prywatnym

Kiedy podróż służbowa samochodem prywatnym

roszczeniaZasady odbywania podróży służbowych w Polskim Związku Działkowców reguluje Uchwała 35/2014 Prezydium Krajowej Rady PZD z dnia 12 lutego 2014r. opracowana w oparciu o Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013r. w sprawie należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Polecenie wyjazdu służbowego wystawiane są na poszczególnych szczeblach jednostek struktury organizacyjnej występującej w PZD przez Prezesów tych jednostek lub osoby przez nich upoważnione.

Środek transportu jak i jego rodzaj i klasę określa każdorazowo osobie udającej się w podróż służbową delegujący czyli Prezes Zarządu.

Delegowanemu przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości udokumentowanej biletami lub fakturami na których jest podana cena środka transportu oraz inne opłaty dodatkowe w tym również uwzględniane są ulgi z których korzysta delegowany bez względu z jakiego tytułu one przysługują.

Lokalizacja niektórych rodzinnych ogrodów działkowych powoduje, iż dojazd do nich środkami komunikacji jest bardzo utrudniony lub też obowiązujące rozkłady jazdy uniemożliwiają przyjazd na określony czas.

Należy tu zaznaczyć, że w takich szczególnych przypadkach na wniosek delegowanego może być wyrażona zgoda na przejazd samochodem osobowym, który jest własnością delegowanego. Zgody takiej udziela również prezes lub osoba przez niego upoważniona.

 

Sposób rozliczania kosztów podróży

Z tytułu wykorzystania własnego środka transportu do odbycia podróży służbowej przysługuje delegowanemu zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu (np. 100 km x 0,83 zł) przy czym należy zauważyć, że stawka za 1 km zależy również od pojemności silnika pojazdu. Trzeba przy tym podkreślić, że stawkę za 1 km, ustala podmiot delegujący i nie może być ona wyższa od określonej w przepisach o transporcie drogowym czyli nie może przekroczyć dla samochodów osobowych:

– 0,5214 zł, gdy pojemność skokowa silnika wynosi do 900 cm3

– 0,8358 zł, gdy pojemność skokowa silnika wynosi ponad 900 cm3

.

Ponadto pamiętać należy, że rozliczenia kosztów podróży służbowej należy dokonać nie później niż w ciągu 14 dni od dnia jej zakończenia.

 

 

EJ

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów