Informacje OZM, media

Zdradliwe kominki na działkach w ROD

Zdradliwe kominki na działkach w ROD

Zimą bardzo często dochodzi do groźnych, często tragicznych w skutkach pożarów altan. Przyczyną takich wypadków jest zwykle dogrzewanie się w prowizoryczny, niebezpieczny sposób osób bezdomnych przebywających na działkach. Zdarza się także, że powodem niebezpiecznych zdarzeń jest nieostrożne korzystanie przez działkowców z kominków w altanach. Co należy wiedzieć o kominkach w działkowych altanach?

W miniony weekend doszło do groźnego pożaru altany w ROD „Skowronek” w Kajetanach, a przyczyną było niewłaściwe ustawienie kominka (popularnej „kozy”) używanego w altanie. Na szczęście nikt nie ucierpiał, zarząd i działkowcy „Skowronka” szybko zareagowali i służą sąsiadom wszelką pomocą, ale skończyło się na dużych stratach oraz spaleniu znacznej części dachu, ścian i wnętrza altany. Wypadki takie i podobne skłaniają do zastanowienia się nad zasadami instalowania i używania kominków w altanach oraz zachowywania wszelkich środków bezpieczeństwa.

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że zgodnie z ustawą o ROD, działkowcy mają prawo, ale i obowiązek do korzystania z działki w sposób zgodny z jej przeznaczeniem. Misją i rolą działki jest przede wszystkim uprawa warzyw, drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych, a także wypoczynek na świeżym powietrzu. Należy także pamiętać o zakazie spalania odpadów roślinnych oraz palenia ognisk i zakazie budowania na działce budynków mieszkalnych, służących do całorocznego zamieszkiwania oraz obiektów nie związanych z prowadzeniem upraw ogrodniczych. Jak traktować kominki?

Nie są one zabronione, ale posiadanie kominka na działce w ROD jest dozwolone pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. Oznacza to, że kominek musi być zgodny z powszechnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska i bezpieczeństwa pożarowego, w tym wykonany z odpowiednich materiałów i zainstalowany w sposób bezpieczny. Oprócz tego w kominkach można palić jedynie specjalnie do tego przeznaczonym drewnem opałowym, a także wykonywać w altanie niezbędne przeglądy pożarowe, kominiarskie czy elektryczne (co często jest też wymagane przy realizacji polis/umów ubezpieczeniowych).

Dodatkowo, przed budową kominka na działce jej użytkownicy powinni przedstawić projekt kominka zarządowi ROD i uzyskać pozytywną opinię. Może być również konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę kominków od odpowiednich organów administracyjnych. Nie można też zapominać o przepisach miejscowych, dotyczących ochrony powietrza, np. o zakazie palenia w kominku w tzw. dni smogowe.

biuro OZM PZD

zdjęcia: Facebook ROD „Skowronek”

Pozostałe artykuły:

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i stać się częścią Polskiego Związku Działkowców? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by nie przegapić ciekawostek i porad dotyczących życia na Twojej działce!

Wyszukiwarka wpisów