Dnia 4 września 2024 roku w Centrum Nauki Kopernik odbyło się potkanie informacyjne dotyczące planu ogólnego i strategii rozwoju Warszawy 2040+ zorganizowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.
W spotkaniu otwartym uczestniczyli przedstawiciele biura Okręgu Mazowieckiego PZD oraz warszawskich rodzinnych ogrodów działkowych, ale także mieszkańcy Warszawy oraz przedstawiciele innych organizacji.
Spotkanie rozpoczęła Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Renata Kaznowska i już na wstępie zobowiązała się do poruszenia tematu warszawskich rodzinnych ogrodów działkowych w dalszej części spotkania.
Po wystąpieniu Pani Prezydent głos zabrała Pani Ewa Janczar Radna Miasta Stołecznego Warszawy i przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego. Podziękowała za dotychczasowy wkład mieszkańców w przygotowania do procedury, za ich obecność podczas posiedzeń Komisji Ładu Przestrzennego, podkreślając niezwykle ważną rolę skutecznego przepływu informacji pomiędzy mieszkańcami, Radnymi i urzędnikami w biurach odpowiedzialnych za przygotowanie strategii i planu ogólnego.
Następnie Pani dr Paulina Nowicka-Karpińska Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. strategii rozwoju miasta, zastępczyni dyrektora Biura Strategii i Analiz przedstawiła założenia i zakres strategii rozwoju gminy po zmianach ustawowych omawiając szczegółowo jej wizję oraz cele strategiczne i operacyjne. Pan Bartosz Rozbiewski pełniący obowiązki dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego przedstawił zakres planu ogólnego, podział miasta na strefy planistyczne, przedstawił pojęcia obszaru uzupełnienia zabudowy, obszaru zabudowy śródmiejskiej i gminne standardy urbanistyczne. Pan Rozbiewski omówił strefy planistyczne wspominając o ich profilach podstawowych oraz dodatkowych zwracając się do obecnych na sali przedstawicieli rodzinnych ogrodów działkowych, objaśniając w jakich strefach planistycznych mogą być ujęte rodzinne ogrody działkowe.
W kolejnej części prezentacji szeroko omówiono proces konsultacyjny, przedstawiono wszystkie możliwe formy partycypacji mieszkańców Warszawy w opracowywanych dokumentach. Pani Nowicka-Karpińska oraz Pan Rozbiewski odnieśli się do wniosków zebranych do studium, które stanowią cenne źródło sugestii i uwag, podkreślając jednak, że nie są one obowiązujące w przypadku planu ogólnego i konieczne jest składanie nowych wniosków.
W odpowiedzi na pytanie przedstawicielki ROD dotyczące traktowania ogrodów jako „barier przestrzennych”, Pani Wiceprezydent Kaznowska zdecydowanie zaprzeczyła, aby w prowadzonych pracach i analizach posługiwano się określeniem „barier przestrzennych” w stosunku do ogrodów.
Podczas prezentacji przestawiono również harmonogram prac nad strategią i planem ogólnym.
W marcu 2025 roku pojawi się pierwsza publikacja planu ogólnego w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Stołecznego Warszaw. We wrześniu 2025 roku nastąpi wyłożenie planu ogólnego i etap zbierania uwag do wyłożonego projektu planu. Pani Nowicka-Karpińska zwróciła szczególną uwagę na fakt wyłożenia planu ogólnego tylko raz w całym procesie jego uchwalania.
Dokładnie za rok, 4 września 2025 roku odbędzie się kolejne spotkanie w Centrum Nauki Kopernik, na którym omówione zostaną założenia projektu planu ogólnego oraz strategii. Spotkanie będzie kolejną szansą na przedstawienie swoich uwag i pomysłów instytucjom odpowiedzialnym za przygotowanie i uchwalanie planu.
Na zakończenie zaznajomiono zebranych z możliwością wypełnienia ankiety na temat priorytetów rozwoju miasta do strategii Warszawa 2040+. Pytania w ankiecie dotyczą między innymi relacji społecznych, bezpieczeństwa publicznego, ochrony środowiska i klimatu oraz przestrzeni miasta. Ankietę można wypełnić w jednym ze 120 punktów lub złożyć online. Jej wyniki opublikowane zostaną w listopadzie 2024 roku.Pani Nowicka-Karpińska oraz Pan Rozbiewski zaprosili mieszkańców Warszawy do zadawania pytań online na platformie konsultacji społecznych Miasta Stołecznego Warszawy lub na infolinii dotyczącej planu ogólnego.
Wszystkie informacje o strategii i planie ogólnym wraz z linkiem do ankiety oraz wzorami dokumentów dostępne są na stronie www.um.warszawa.pl/2040+ oraz pod numerem infolinii 22 325 81 12 czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 15.
Biuro Okręgu Mazowieckiego PZD
zdjęcia: S. Wnuk