Rozsądne korzystanie z wody w ROD w czasie upałów

Coraz cieplejsze i słoneczne i upalne  dni cieszą działkowców, ale niosą ze sobą także potrzebę  odpowiedzialnego  wykorzystania wody w czasie podlewania podlewania roślin i wypoczynku na działkach.  Kwestia korzystania z wody – szczególnie w czasie upałów – niestety często nie jest traktowana przez użytkowników działek z należytą rozwagą. Należy mieć świadomość, że mamy do czynienia z zauważalnymi zmianami klimatu i narastającą suszą hydrologiczną, a w związku z tym władze wielu gmin i miast apelują o racjonalne i oszczędne gospodarowanie wodą. Jak mądrze korzystać z wody na działce?

 

Na terenie niektórych ogrodów działkowych woda jest nie tylko źle wykorzystywana, ale wręcz marnotrawiona. Dzieje się tak, kiedy z wody korzystamy o nieodpowiedniej porze dnia lub po prostu źle nawadniamy rośliny.

Oczywistym jest, że uprawiane przez cały sezon rośliny (szczególnie warzywa) potrzebują nawadniania i upały mogą je zniszczyć. Pamiętać jednak należy, iż w czasie ekstremalnych warunków pogodowych, nie tylko warto, ale wręcz należy korzystać z wody w sposób jak najbardziej racjonalny i oszczędny. Zaznaczyć także należy, iż wiele ogrodów boryka się z brakiem instalacji nawadniających, co stwarza poważny problem z utrzymaniem upraw na działkach.

Jak rozsądnie podlewać rośliny? 

Wiadomym jest, że rośliny potrzebują wody,  jednak często zdarza się, że nieprawidłowy sposób nawadniania powoduje tylko szkody – poparzenia roślin, szybsze parowanie i szczątkowe wykorzystanie wody przez rośliny, a w efekcie zwyczajne marnotrawstwo wody. Kilka prostych zasad pozwoli nie tylko zapewnić roślinom odpowiednie nawadniania, ale też zaoszczędzenie wody.

1. Nie należy podlewać roślin w środku dnia, w czasie silnych upałów, a tym bardziej polewać koron drzew lub krzewów i innych roślin, mocząc ich liście. Takie działanie prowadzi do poparzeń roślin lub szybkiego parowania wody (z której rośliny nie mają żadnego pożytku). Nawadniamy tylko glebę wokół roślin, a nie jej części nadziemne.

2. W czasie upałów podlewamy tylko wczesnym rankiem lub wieczorem, na tyle obficie, aby woda dotarła do systemu korzeniowego. Czyli nawadniamy raz, ale obficie, a nie często i mało.

3. Ściółkowanie rabat, a także roślin w doniczkach znacząco ogranicza parowanie wilgoci z podłoża, dzięki czemu rośliny rzadziej będą wymagały podlewania.

4. W gorące dni lepiej także odłożyć wszelkie prace porządkowe związane z wykorzystaniem wody na inny czas i poprzestać jedynie na niezbędnych zabiegach nawadniania roślin.

5. Warto zainstalować na działce (np. przy rynnach) zbiorniki na wodę deszczową i ją gromadzić, a następnie wykorzystywać do podlewania.

6. Jeśli to możliwe, można także stosować systemy kroplowego nawadniania rabat, które racjonalnie nawadniają glebę i rośliny.

7. Wszystkie rośliny, które uprawiamy w donicach można przenieść w miejsca, jak najbardziej zacienione, dzięki czemu wolniej będą traciły wilgoć i rzadziej będą potrzebowały, tak cennej dla wszystkich w czasie upałów wody.

8. Należy z rozwagą i oszczędnie używać wody do napełniania przenośnych basenów, brodzików i innych urządzeń rekreacyjnych, a także nie pozostawiać odkręconych kranów bez potrzeby. 

 

tekst i zdjęcia:

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki