Obradował OZ Mazowiecki PZD

DSCN6866 (2)29 stycznia br. w ośrodku szkoleniowym OZM PZD w Warszawie odbyło się posiedzenie OZ Mazowieckiego, któremu przewodniczył I wiceprezes OZM PZD Grzegorz Oracz. W obradach wziął udział wiceprezes PZD Stanisław Zawadka oraz kierownik Wydziału Prezydialnego KR PZD Marek Pytka. Wiodącym tematem posiedzenia były kontrole przeprowadzone w OZM PZD przez Krajową Komisję Rewizyjną PZD oraz zespół specjalistyczny z KR PZD, które odbyły się w grudniu ubiegłego roku oraz w styczniu tego roku.

Na wstępie posiedzenia I wiceprezes OZM PZD Grzegorz Oracz poinformował członków OZM PZD o przeprowadzonej przez KKR kontroli w OZM PZD oraz o nadal trwającej, kolejnej kontroli zespołu specjalistycznego z KR PZD. Niezwykle szczegółowo przedstawił wyniki i zakres kontroli, która odbyła się w grudniu 2015roku i odczytał zalecenia pokontrolne.

I wiceprezes OZM PZD wspomniał również o rezygnacji z funkcji prezesa OZM PZD Zygmunta Kacprzaka oraz o powołaniu na stanowisko p.o. kierownika biura OZM PZD inspektora ds. terenowo-prawnych OZM PZD Mariusza Gaja.

Informacja o kontroli i jej wynikach wzbudziła gorącą dyskusję wśród członków OZM PZD. Wszystkie szczegóły i niejasności związane z kontrolą i jej konsekwencjami wyjaśniał kierownik Wydziału Prezydialnego KR PZD Marek Pytka oraz I wiceprezes OZM PZD Grzegorz Oracz. Gorącą dyskusję i wyjaśnienia zakończono konkluzją, iż dobrze się stało, że wszelkie nieprawidłowości zostały wyjaśnione i zatrzymane.

Druga część obrad poświęcona była bieżącym problemom Okręgu i Związku, w tym między innymi regulacji stanu prawnego gruntów, dotacjom dla ogrodów z funduszy europejskich oraz samorządowych. Pełniący obowiązki kierownika biura OZM PZD Mariusz Gaj podsumował działania OZM PZD w zakresie regulacji stanu prawnego gruntów zajmowanych przez ROD – poinformował, iż złożonych zostało 250 wniosków z artykułu 76 ustawy ROD, w tym 140 dotyczących ogrodów z samej tylko Warszawy, a więc złożono do wszystkich spełniających warunki ustawowe.

Kwestie dotyczące dotacji dla ROD z funduszy europejskich i samorządowych, a także pracy Komisji Organizacyjno -Prawnej OZM PZD przedstawiła wiceprezes OZM PZD Agnieszka Bąk. Poruszyła też temat organizacji walnych zebrań sprawozdawczych oraz ewentualnych wyłączeniowych w 2016r. Poinformowała o inicjatywie współpracy OZM PZD z władzami Warszawy poprzez uczestnictwo w konkursie miejskim na dotację w celu przeprowadzenia cyklu imprez dla seniorów na terenie ROD w Warszawie, a także współdziałania w realizacji programu miejskiego pod hasłem „Milion drzew dla Warszawy”.

W trakcie obrad poruszony został także temat polityki inwestycyjnej OZM PZD, której założenia w skrócie omówił I wiceprezes OZM Grzegorz Oracz. Wspomniał o potrzebie częstszych kontroli realizacji i rozliczenia dotacji udzielonych dla ROD. Poinformował też o odbytej w styczniu tego roku naradzie szkoleniowej, zorganizowanej w biurze OZM PZD dla delegatur rejonowych i biur zamiejscowych OZM PZD w zakresie przeprowadzania procedury przyznawania dotacji na inwestycje i remonty w ogrodach. W trakcie dyskusji na temat inwestycji i dotacji wyrażano opinie, iż inspektor ds. inwestycji OZM PZD powinien bardziej aktywnie pomagać zarządom w staraniach o przyznanie dotacji i nie ograniczać się jedynie do administracyjnego rozpatrywania lub odrzucania wniosków.

Bieżące problemy i sytuację Związku omówił kierownik Wydziału Prezydialnego KR PZD Marek Pytka. Skupił się przede wszystkim na problemie zamieszkiwania na terenie ROD oraz na wykorzystywaniu tego tematu do atakowania Związku i zapisów ustawy o ROD. Ustosunkował się do dotychczasowej współpracy z władzami Warszawy i wyraził jednak nadzieję, iż inicjatywy współpracy OZM PZD z Miastem na polu programów społeczno-ekologicznych mogą przyczynić się do przełamania lodów i lepszego postrzegania wartości ogrodów działkowych przez władze miasta.

W części posiedzenia przewidzianej na dyskusję poruszano różne zagadnienia związane z codziennym funkcjonowaniem ROD.

Do kwestii możliwości pozyskiwania dotacji ze środków samorządowych dla ogrodów nawiązała Pani Zofia Paderewska (ROD „Kampinos-Kasprzak” w Warszawie), która zachęcała do czynnego udziału w zgłaszaniu projektów do tzw. budżetu partycypacyjnego w zarządach dzielnic.

W trakcie posiedzenia poruszono także kwestie szkoleń działkowców oraz zarządów ROD. Instruktor ds. ogrodniczych OZM PZD Maciej Aleksandrowicz podsumował szkolenia działkowców w roku 2015, a także przedstawił plan szkoleń na 2016 rok. Przy tej okazji przewodniczący Delegatury Rejonowej OZM PZD w Płocku Marcin Werner zgłosił wniosek, aby Okręg bardziej aktywnie pomagał również w szkoleniu działkowców w terenie, choćby poprzez dostarczenie prezentacji szkoleniowych, dotyczących różnych specjalności ogrodniczych, czy prawa związkowego.

W sprawie szkoleń dla zarządów i prezesów ROD głos zabrał wiceprezes PZD Stanisław Zawadka, który zaproponował, aby przy organizacji narad i szkoleń kierować się położeniem ogrodów i zapraszać wg dzielnic, a nie wg porządku alfabetycznego. Rozwiązanie takie może być bardziej pożyteczne, ponieważ ogrody skupione w jednej dzielnicy będą się bardziej identyfikować ze wspólnymi problemami na swoim terenie.

Posiedzenie OZM PZD zwieńczone zostało przyjęciem uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu Zygmunta Kacprzaka oraz uchwały w sprawie wysokości podwyższonej i ujednoliconej opłaty ogrodowej na całym obszarze działania OZM PZD. Przyjęte zostały także stanowiska – w sprawie wydawania decyzji przez władze samorządowe z art. 76 ustawy o ROD oraz w sprawie przeprowadzonej w OZM PZD kontroli.