24 października br. w warszawskim ratuszu odbyło się spotkanie przedstawicieli Okręgowego Zarządu Mazowieckiego PZD z Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Panią Hanną Gronkiewicz – Waltz.
Delegacja OZM spotkała się z Prezydent Warszawy, aby uzyskać stanowisko Ratusza i zapoczątkować działania w kwestii regulacji stanu prawnego nieruchomości zajmowanych przez stołeczne ogrody działkowe.
Poruszony został przede wszystkim problem roszczeń miasta (związanych głównie z tzw. dekretem Bieruta) do nieruchomości, na których istnieją rodzinne ogrody działkowe. Przedstawiciele OZM przypomnieli Pani Prezydent o 221 postępowaniach o wydanie nieruchomości, które wpłynęły do sądów oraz o nie respektowaniu przez władze Warszawy wciąż obowiązującego art. 11 ustawy o Pracowniczych Ogrodach Działkowych z 6 maja 1981 roku. Artykuł ten reguluje kwestię zakładania i istnienia ogrodów działkowych o charakterze czasowym. W przypadku, kiedy decyzja o likwidacji ogrodu czasowego nie zostanie wydana na co najmniej rok przed terminem, na który udzielona została lokalizacja, ogród staje się ogrodem stałym. W większości przypadków brak takiej decyzji, a władze nie respektują zapisu o zyskaniu przez ogrody charakteru stałego i usilnie próbują je likwidować. Zaznaczono także, iż istotnym problemem jest fakt, iż sprawy dotyczące terenów należących do Miasta dziwnym trafem nie mają końca, gdy tymczasem sprawy dotyczące terenów należących do Skarbu Państwa zwykle kończą się już na pierwszej instancji.
Kolejną kwestią poruszoną przez przedstawicieli OZM było ignorowanie przez władze stolicy związku decyzji lokalizacyjnych z decyzją o użytkowaniu terenu. W praktyce za decyzją lokalizacyjną nie idzie decyzja o użytkowaniu, co jest niezwykle istotnym utrudnieniem w rozwoju ROD.
Przy tej okazji wspomniano o oporach Miasta w przekazywaniu terenów zamiennych za likwidowane ogrody. Dzieje się tak, mimo zawartych porozumień w tej sprawie oraz mimo właściwych zapisów w obowiązującej przecież ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych.
Poruszony został również temat braku umieszczania ROD w miejskich planach zagospodarowania przestrzennego. Stosowaną praktyką jest opisywanie w planach nieruchomości, na których istnieją ROD, jako tereny zieleni o różnym stopniu urządzenia. Brak wprowadzania do planów nazwy Rodzinny Ogród Działkowy znacznie ułatwia likwidowanie ogrodów i przeznaczanie ich na cele komercyjne.
Delegacja działkowców warszawskich zaapelowała do Pani Prezydent o potraktowanie ogrodów działkowych, jako terenów użyteczności publicznej. Wiceprezes OZM wspomniał też o organizowanych przez ROD wczasach dla seniorów. Imprezy takie odbywają się z myślą nie tylko o działkowcach, ale całej społeczności lokalnej. Zaapelował również o wsparcie władz miasta dla inicjatywy społecznej ogrodów działkowych, która może wpisać się w działania zmierzające do aktywizacji ludzi starszych. Pani Prezydent nie wykluczyła pomocy dla ogrodów, zaznaczając, ze jej formę musi skonsultować z miejskimi urzędnikami.
Przedstawiciele OZM zwrócili uwagę, że z ogrodów działkowych zagrożonych przez roszczenia korzystało już kilka pokoleń działkowców, poświęciło swój czas i środki finansowe na zakładanie i utrzymanie swoich działek, które są oazą dla osób starszych i niezamożnych. Zapisy prawne oraz wspomniane kwestie społeczne są jasnym dowodem na to, iż wszelkie sprawy o wydanie nieruchomości, na których ogrody przez blisko 100 lat wrosły już w krajobraz Warszawy, nie mają podstaw.
Spotkanie zakończyło się propozycją przedstawicieli OZM PZD, aby powołany został zespół ds. regulacji stanu prawnego ogrodów warszawskich, w skład którego weszliby zarówno przedstawiciele PZD, jak również urzędnicy miejscy. Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz – Waltz przyjęła tę propozycję i zadeklarowała powołanie tego rodzaju zespołu.
Szczegółowa relacja ze spotkania znajdzie się na stronie OZM PZD w dniu jutrzejszym.
AK/MA